Zdrowie 

Naturalne sposoby na bolesne miesiączki

Miesiączka to fizjologiczne zjawisko towarzyszące kobietom od momentu dojrzewania (między 9 – 16 rokiem życia) do menopauzy (między 45 – 55 rokiem życia). Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na zachodzące w tym czasie zjawiska. Niektóre z nas przechodzą okres bez żadnego dyskomfortu, istnieje jednak szerokie grono kobiet, dla których czas menstruacji to prawdziwe piekło.

Pierwszym krokiem przy bolesnym miesiączkowaniu jest wizyta u ginekologa. Bez względu na samopoczucie każda kobieta powinna przechodzić kontrolne badania raz w roku. Gdy przyczyną wizyty są ostre bóle brzucha, biegunki czy wymioty towarzyszące miesiączkowaniu, lekarz powinien zlecić badania hormonalne, cytologię oraz dopochwowe badanie usg.

Częstym rozwiązaniem mającym uśmierzyć ból i regulować cały cykl miesiączkowy jest przepisywanie przez lekarza tabletek antykoncepcyjnych. Nie jest to jednak krok, na który każda kobieta chce lub może się zdecydować. Drugim sposobem jest stosowanie leków przeciwbólowych, które często mogą okazać się ostatecznym wyjściem z sytuacji, lecz również nie zawsze rozwiązują problem kobiecych dolegliwości.

Alternatywą dla środków farmakologicznych okazują się domowe metody. Wprowadzenie dodatkowych kroków do naszego codziennego życia może powodować zmniejszenie towarzyszącego nam bólu.

4 kroki łagodzące bóle miesiączkowe

  • Odpowiednia dieta bogata w witaminy i minerały! Tłuste i przetworzone jedzenie ma wpływ na cały organizm, zwiększając ryzyko powstawania bolesnych skurczy. By tego uniknąć należy sięgać po lekkostrawne dania nie powodujące wzdęć, takie jak brązowy ryż, pieczywo oraz kasze. W regeneracji napiętych mięśni pomocne okazują się witaminy i minerały. Szczególnie warto przyjmować magnez oraz wapń zawarte w zdrowych produktach spożywczych oraz suplementach diety. Należy pamiętać o tym, że korzystne efekty przyniesie tylko dieta stosowana długofalowo, a nie tylko w czasie trwania miesiączki.
  • Sięgaj po zioła działające rozkurczająco. W celu łagodzenia objawów miesiączki polecane są napary, m.in. z liści malin, mięty, niepokalanka pospolitego czy kurkumy. Pomocne mogą być także roślinne leki, zawierające wyciągi z rumianku, korzeni kozłka oraz szyszek chmielu. Zioła, tak samo jak i dieta, powinny być stosowane przed pojawieniem się miesiączki.
  • Kąpiel i okłady! Podczas menstruacji najlepszym przyjacielem wielu kobiet staje się ciepła (nie gorąca) kąpiel oraz termofor. Wszystko dlatego, że ciepło działa na mięśnie w sposób rozkurczający, łagodząc bolesne skurcze macicy.
  • Aktywność fizyczna! Tak, to nie pomyłka. I choć w trakcie miesiączki ciężko wyjść z łóżka i udać się do szkoły czy pracy, o odpowiednią aktywność należy zacząć dbać znacznie wcześniej. Ruch na świeżym powietrzu oraz wszelkiego rodzaju zajęcia gimnastyczne to bardzo dobra profilaktyka. Aktywność nie tylko poprawia kondycję, ale korzystnie wpływa także napięcie mięśni. Polecaną formą aktywności jest tutaj joga, w której istnieją specjalne asany łagodzące skutki menstruacji.

Powiązane